Zapraszam na mojego bloga! Na zdrowie!

Mały wielki owoc!

miechunka

Mały wielki owoc, który od innych wziął co chciał!

Od pomidora rodowód i strukturę. Pochodzi z Ameryki Południowej, tak jak pomidor należy do roślin psiankowatych, a po przekrojeniu również przypomina pomidora, małego, ale zawsze. Od kaki – kolor, od wiśni i czereśni – wielkość, kształt i sprężystość owocu.

A jak smakuje? Tego smaku nie da się porównać z innym. Tę jagodę po prostu trzeba skosztować!

Miechunka owinięta jak pralinka w pergaminowe listki wzbudza ciekawość. Jej lekki aromat nie zdradzi smaku i nie podpowie czego możemy się spodziewać. Kiedy ląduje na naszym języku dalej zaskakuje. Delikatne włoski na jej skórce, jak preludium, budują napięcie. Dopiero kiedy przegryziemy owoc miechunki, a skórka strzeli pod zębami, mały wielki owoc eksploduje pełnią jedynej w swoim rodzaju wytworności, którą zapamiętacie do końca życia. To prawdziwa niespodzianka! Kwaskowata, z odrobiną goryczki, ale niepozbawiona słodyczy. Jadalna w całości i dobrze, bo w końcu jest niewielkich rozmiarów. Zaraz pod twardszą skórką ukryta jest warstwa oleistej substancji, głębiej miąższ, w którym jak w pomidorze ułożone są drobne nasionka. Kosztowanie miechunki jest jak ekscytująca podróż, która zdecydowanie za szybko się kończy. Dlatego warto przytrzymać ją na języku dłużej i pozwolić sobie niespiesznie odkrywać pełnię smaku i bogactwo aromatu. 

Miechunka to kielich pełen zdrowia. Jest źródłem witamin, minerałów i bioaktywnych składników. Do tego ma niewiele kalorii (53 kcal w 100 gramach). W tej jagódce znajdziemy:

  • witaminę A, której niedobory możemy uzupełnić przegryzając miechunkę,
  • witaminę C, którą wzmocnimy naczynia krwionośne,
  • witaminy z grupy B (B1, B2, B3), które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego i naszą sprawność intelektualną,
  • fosfor i wapń, które wzmacniają nasze zęby i kości
  • oraz cynk poprawiający kondycję naszej skóry i paznokci,
  • do tego magnez,
  • żelazo,
  • kwas foliowy,
  • kwasy tłuszczowe: kwas linolowy i kwas oleinowy,
  • dużo błonnika i wody.

Do tego jakże bogatego zestawu dorzucę jeszcze kwercetynę, która spowalnia wydzielanie histaminy. Tę informację powinni zanotować alergicy i owoce miechunki, jak chusteczkę do nosa, mieć zawsze pod ręką. 

Polecam Wam ją na zdrowie. Lista jej właściwości prozdrowotnych jest imponująca. Sprawdź koniecznie!

Najnowsze wpisy

Odwiedz mojego TIKTOKA!

Zachęcam Cię do zaobserwowania mojego profilu. Tam pokazuje moją bieżącą pracę i daje praktyczne wskazówki! Zapraszam!

Scroll to Top